TEATRZYK KAMISHIBAI

8 grudnia 2023 roku biblioteka szkolna przeprowadziła czytelnicze wydarzenie w postaci kiermaszu książek Księgarni Tuliszków. Wszystkie pozycje zostały sprzedane. Dzięki temu udało nam się pozyskać teatrzyk kamishibai, czyli teatr obrazkowy zwany także teatrem ilustracji. Kamishibai (jap. „kami” – papier, „shibai” - sztuka) to technika opowiadania, która wywodzi się z Japonii. Wykorzystuje kartonowe plansze z obrazkami i tekstem oraz specjalną drewnianą skrzynkę, która jest sceną. Narrator czyta lub opowiada bajkę, natomiast dzieci oglądają piękne ilustracje zmieniające się jak slajdy. Tak opowiedziana bajka, legenda wzbudza w uczniach ciekawość, wprowadza element „inności” na lekcji, rozwija wyobraźnię, inspiruje do podejmowania własnych działań i ekspresji, aktywizuje.
Kamishibai to narzędzie kreatywnego działania, które od dziś możemy wykorzystać w naszej szkole.