MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

21 LUTEGO - Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.
Ten dzień przypomina nam o roli i miejscu języka polskiego w życiu każdego Polaka i o tym, że  każdy z nas  odpowiada za jego naukę, a tym samym za jego poprawność. Poprzez to budujemy swoją tożsamość, szukając odpowiedzi na pytanie, kim jesteśmy. Biblioteka szkolna postanowiła uczcić ten dzień  i przygotowała dla chętnych uczniów krzyżówkę, która wymagała od nich wykazania się znajomością polskich przysłów. Pomocą służyły szkolne słowniki, z których uczniowie chętnie korzystali, gdyż nie wszystkie przysłowia były im znane. Hasłem było staropolskie powiedzenie „Mądrej głowie dość dwie słowie”. Jego łacińskim odpowiednikiem jest „sapienti sat". Obydwa znaczą to samo: mądremu człowiekowi niczego nie trzeba długo tłumaczyć, ponieważ szybko pojmie, o co chodzi. Sentencje te służą uwypukleniu bystrości umysłu niektórych ludzi, chwytających w lot wszystko, co łączy „dwie słowie". Mamy nadzieję, iż ten dzień był kolejną ciekawą lekcją dla naszych uczniów.
                                                                                                                                                                                                                      AK-G