Z POPRAWNĄ POLSZCZYZNĄ WŚRÓD UCZNIÓW

Posługiwanie się bezbłędną polszczyzną należy do podstawowych umiejętności wymaganych od pracowników na większości stanowisk, dlatego niezwykle ważne jest, by od najmłodszych lat zgłębiać tajniki języka ojczystego. Systematyczne korygowanie popełnianych błędów oraz wskazywanie źródeł wiedzy językowej pozwalają na uniknięcie wielu nieprzyjemnych sytuacji. Błędy językowe czasem bywają zabawne, ale na ogół zdarzają się takie, które kompromitują czy oburzają. To, że poprawna polszczyzna jest ważna udowodnili uczniowie łomiankowskich szkół podstawowych przystępując do Gminnego Konkursu Polonistycznego „Z poprawną polszczyzną wśród uczniów”. Konkurs został objęty Honorowym Patronatem Burmistrza Łomianek - Małgorzaty Żebrowskiej-Piotrak.
      Do rywalizacji zgłosiło się czterdzieścioro sześcioro uczniów klas 6-8 ze szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Łomianki. Wszyscy chętni stawili się 8 marca 2024 roku w Szkole Podstawowej im. por. Adolfa Pilcha ps. Góra-Dolina w Dziekanowie Polskim. Arkusz konkursowy zawierał osiemnaście zadań z zakresu poprawności składniowej, frazeologicznej, fleksyjnej, leksykalnej i ortograficznej. Uczniowie nie tylko musieli wskazać formy poprawne, ale także próbowali odnaleźć i poprawić formy błędne.

Uroczysty finał konkursu odbył się 22 marca w szkole w Dziekanowie Polskim. Zwycięzcami konkursu zostali:
1 miejsce:
Tadeusz Gąsiorowski kl. 8 ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łomiankach
Liliana Pawłowska kl. 8 ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Łomiankach

2 miejsce:
Dagmara Bliźniuk kl. 7 ze Szkoły Podstawowej w Dziekanowie Polskim
Monika Flis kl. 8 ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Łomiankach

3 miejsce:
Marta Safaryn 8 kl. ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łomiankach
Dominika Fila kl. 6 ze Szkoły Podstawowej w Dziekanowie Polskim

Laureaci z rąk burmistrzyni Łomianek otrzymali dyplomy uznania oraz karty upominkowe na zakup wybranych przez siebie książek.

Niezwykle cieszy fakt, że w dobie szybkich komunikatów i skrótów myślowych konkurs z zakresu kultury języka wzbudził tak duże zainteresowanie wśród uczniów. Wspaniale, że łomiankowska (a może jednak łomianecka?) młodzież ma świadomość, jak mówić i pisać poprawnie, chociaż przecież w szybkim codziennym życiu posługuje się językiem mniej oficjalnym.
                                                                                                                                                                                                                    DKF